Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
MCH A/S, der udover kongrescentret omfatter MCH Messecenter Herning, MCH Arena og multiarenaen Jyske Bank Boxen, som tilsammen er besøgt af 44.979.000 siden 1954.
Administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen sender i den anledning en varm tanke og tak til selskabets initiativtagere.
''De fremsynede personligheder viste vejen, da de byggede den første hal i Østergade med det erklærede formål at huse udstillinger, sport, møder, kongresser, koncerter og andre festlige arrangementer. Arrangementerne er blevet større og flere. Det samme er hallerne og antal medarbejdere, men målet er det samme i nutidens MCH-univers: At skabe unikke oplevelser for alle, siger Georg Sørensen, der fremhæver vigtigheden af medarbejdernes særlige og meget værdsatte MCH-ånd.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026