Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er tvivlsomt om de omdiskuterede partybusser må sælge alkohol uden en alkoholbevilling. Det skriver Berlingske.dk.

Ifølge Kaare Friis Petersen, der er erhvervsjuridisk chef hos HORESTA, bevæger busserne sig i en gråzone, da salg og servering af alkohol netop kræver bevilling. Selvom det er lovligt for gæster at medbringe egen alkohol, er udlevering og salg ombord uden bevilling ulovligt.

”Hvis selskabet, der ejer bussen, sælger og måske ovenikøbet forestår servering af alkohol, så vil jeg vurdere, at det kræver en alkoholbevilling,” siger han.

Selv hvis busserne ikke serverer alkoholen ombord, men blot stiller det frem til gæsterne, når de ankommer, vil det stadig kræve en alkoholbevilling, forklarer Kaare Friis Petersen.

På Københavns Rådhus vil flere politikere fra kommunens bevillingsnævn, der håndterer alkoholbevillinger, have undersøgt reglerne helt til bunds.

Læs hele historien på berlingske.dk – kræver login

HORESTA vil stoppe nulemissionszone på Vesterbro

Planerne om en nulemissionszone på Indre Vesterbro kan gøre det langt vanskeligere at drive hotel og restaurant i området. HORESTA advarer om urimelige konsekvenser for erhvervslivet og peger på op mod 10.000 kilometer ekstra omvejskørsel hver dag.

13 hotelprojekter i København kan blive bremset

Et politisk udvalg i Københavns Kommune skal i næste uge tage stilling til et muligt paragraf 14-forbud mod 13 hotelprojekter i Indre By og på Vesterbro. Et forbud kan midlertidigt standse projekterne, mens der udarbejdes nye lokalplaner.

HORESTA advarer om konsekvenser af nulemissionszone

HORESTA har været på Vesterbro for at tale med lokale virksomheder om Københavns Kommunes forslag om en nulemissionszone. Organisationen støtter den grønne omstilling, men ønsker dialog om tempoet og konsekvenserne for erhvervslivet.

Log ind