Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Charlotte Mærsk Mc-Kinney Lund Sørensen og hendes mand besluttede for fire år siden at overtage den gamle kro, som nu er blevet kraftigt renoveret, hvor stort set alt er blevet ændret både udvendigt og indvendigt. Det skriver Berlingske.
Men de høje krav til projektet har den første entreprenør tilsyneladende ikke kunnet leve op til. Den oprindelige entreprenør blev smidt på porten, fordi Charlotte Mærsk Mc-Kinney var stærkt utilfreds med arbejdet.
Men der har ikke bare været udfordringer med entreprenøren. Projektet løb også ind i problemer med Lyngby-Taarbæk Kommune tidligt i forløbet. Det medførte, at kommunen på et tidspunkt nedlagde et såkaldt standsningsforbud mod hele ombygningen.
I alt har projektet nu kostet omkring 115 millioner kroner. Det er ifølge Mærsk-arvingen penge, som skal være med til at give Taarbæk nyt liv.
Læs hele historien på Berlingske.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Erhvervsturister står for hver fjerde turismekrone
15-10-2026
-
København afviser loft over store events
15-10-2026
-
Europas turisme ventes at vokse med 3,1 pct.
15-10-2026
-
Konferencehotel droppes i Esbjergs udviklingsprojekt
15-10-2026
-
Københavns Lufthavn sætter rekord i september
15-10-2026
-
Hotel Faaborg Fjord får ny hotelchef
15-10-2026
-
Restaurantchef belønner medarbejdere med biler
15-10-2026