Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et kursfald på 30 procent. Det oplever Domino’s Pizza Enterprise, den største franchisetager til det amerikanske brand Domino’s Pizza,i øjeblikke. Det skriver Fødevarewatch.dk.
Aktiekursens dyk på 30 procent svarer til et værditab på halvanden milliard dollar svarende til mere end 10 milliarder kroner for virksomheden.
Årsagen er blandt andet en forventning om et markant dårligere halvårsregnskab end hidtil regnet med. Forventningen blev skruet ned fra et resultat før skat på omkring 105 millioner dollar til et resultat før skat på mellem 87 og 90 millioner dollar.
På det malaysiske marked peger direktør Don Meij på anti-amerikanske følelser i befolkningen som en del af forklaringen med henvisningen til krigen mellem Israel og Hamas, hvor USA’s tætte bånd til Israel smitter af på flere store brands.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026