Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De sorte skyer har i et stykke tid hængt over Aalborgs restaurationsliv, men nu er de trukket væk, og solen er begyndt at skinne.
Længe så det ud til, at restauranter og cafeer ville få indskrænket åbningstiden for udeservering. Nu kan de glæde sig over, at politikerne i byrådet har lagt øre til de gode argumenter og i stedet har stemt for en udvidelse. Tak for det på vegne af restaurationslivet, men helt sikkert også på vegne af alle dem, som ønsker en by med et aktivt udeliv i forårs- og sommermånederne. Sådan skriver Lars Mouritzen, der er formand for HORESTA Nordjylland, i Nordjyske.dk.
Han skriver også, at man flere centrale steder i Aalborg som Budolfi Plads, J.F. Kennedys Plads og Boulevarden fremover vil kunne have udeservering til kl. 24 i stedet for kl. 22.
Allerede i dag har flere restaurationer og beværtninger andre steder i byen tilladelse til udeservering til kl. 24. Det får de også i fremtiden, men endnu flere får nu muligheden.
Læs hele historien på nordjyske.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025