Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det gamle renæssenceslot Frederiksborg vil udvikle sig til en besøgsdestination, der skal trække både lokale, nationale og internationale gæster til. Det skriver Turistmonitor.dk.

”Virksomheden har vist, at bæredygtighed gennem fokus på lokale råvarer og økologisk jordbrug fint kan forenes med både folkelig frokost, fine-dining, selskaber og virksomhedsevents. At kunne tilbyde en madkulturel oplevelse som en del af museumsbesøget passer rigtig godt til den udvikling, jeg ser på Frederiksborg fremover, og jeg håber, at restauranten også i fremtiden vil være et populært sted for både museets gæster og lokale,” lyder det fra ledelsen.

Frederiksborg Slot ligger ved indgangen til Nationalpark Kongernes Nordsjælland med Parforcejagtlandskabet, som er udnævnt til Unescos verdensarvsliste.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Fransk tv-program giver Danmark global eksponering

En ny fransk rejsedokumentar om Danmark kan potentielt nå 437 mio. husstande verden over. Programmet er produceret i samarbejde med VisitDenmark og en række destinationsselskaber og skal vise internationale seere flere sider af Danmark som rejsemål.

København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter

Københavns Kommune har som den første kommune i Danmark besluttet at forbyde reklamer for flyrejser, krydstogter og nye benzinbiler på kommunale arealer. Forbuddet omfatter blandt andet busstoppesteder og reklamesøjler.

Bestseller-ejer køber lufthavnsbygninger i Aarhus

Anders Holch Povlsens selskab Heartland køber bygninger og arealer i Aarhus Airport for 90 mio. kr. Handlen skal styrke lufthavnens økonomi, mens de tre ejerkommuner fortsat står for driften og udviklingen.

Log ind