Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den 26. udgave af prisuddelingen Danish Travel Awards løb af stablen i Cirkusbygningen i København med 526 deltagere, det højeste antal til dato.
Og i år blev der sat ekstra fokus på den danske turistbranche med tre nye kategorier. Det drejer sig om kategorierne bedste badehotel i Danmark, bedste feriecenter i Danmark og bedste attraktion i Danmark. Det skriver Turisme24.dk.
I kategorien Bedste attraktion i Danmark var det Fårup Sommerland, der løb med sejren Nyborg Strand Hotel & Konference tog sejren i kategorien Bedste hotel på Sjælland, Fyn og Øerne.
“Nogle gange lægger vi lommeregneren væk og lader hjertet vise vej, og vi vil gå foran hele vejen,” sagde Jan G. Larsen, direktør for Nyborg Strand fra scenen, da han modtog prisen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026