Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mens det samlede antal overnatninger i Danmark for perioden januar-august er en anelse lavere end sidste år, ser det anderledes ud for hovedstadsområdet. Som den eneste af de fem regioner har Region Hovedstaden nemlig et rekordhøjt antal overnatninger og viser ingen tegn på afmatning. Det skriver Turistmonitor.dk.
Modsat Region Hovedstaden ligger de øvrige fire regioners overnatningsantal enten nogenlunde stabilt eller med meget lidt udsving i forhold til 2022, som var rekordår. Og selvom der er mange faktorer i den ligning, kan en del af forklaringen findes i det hul, de danske turister har efterladt oven på corona.
“I virkeligheden er årsagen til, at vi ikke ser den samme fremgang i resten af landet, fordi danskerne er rejst ud. De efterlader det største hul,” siger Anders Rosbo, der er kommunikationschef i VisitDenmark.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026