Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den 1. november sagde Comwell endegyldigt farvel til sit hotel i Sorø, som kæden har haft under vingerne siden 1999. Det skriver Turisme24.dk
I stedet har norske CIC Hospitality overtaget lejekontrakten på hotellet, men hotellet bliver nu drevet som partnerhotel i den norske kæde Thon Hotels. Dermed er der nu to Thon-hoteller i Danmark. Det første danske Thon-hotel er i Høje Taastrup, og blev før drevet af Zleep Hotels, men 1. januar i år overtog CIC Hospitality hotellet.
Det er dog ikke kun med Thon Hotels, at CIC Hospitality har store vækstambitioner i Danmark. CIC Hospitality har nu i alt 28 hoteller i Danmark og Norge. Men i samarbejde med Best Western har CIC Hospitality også planlagt mindst 10 kommende Aiden by Best Western-hoteller i Danmark – det første åbnede i februar i år.
I forbindelse med overtagelsen fra Comwell er ingen medarbejdere blevet fyret, har CIC Hospitality tidligere oplyst. I stedet er alle hotellets medarbejdere blevet tilbudt ansættelse hos CIC.
Gæster, der måtte have booket sig ind på hotellet, mens det var under Comwells drift, er også garanteret at kunne beholde deres bookinger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller rammes af udeblivende gæster: Mistænker visumshopping
01-11-2026
-
Tyrkiske onlinefora: Hotelbookinger bruges til at få adgang til Europa
01-11-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Nordjyske hoteller forbereder sig på hybridangreb
01-11-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026