Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det største byggeprojekt i Esbjergs historie, det såkaldte Esbjerg Strand-projekt, som blandt andet indeholder planer for etableringen af et nyt hotel, møder nu et muligt bump på vejen. Det skriver Turisme24.dk.

Det 90.000 kvadratmeter store byggeprojekt, som er tegnet af det kendte, danske arkitektfirma, Bjarke Ingel Group, og som har en pris i milliardklassen, kan nemlig være for tungt til, at den kunstige havneø, man vil opføre bygningerne på, kan bære.

Dermed kan bygninger i bogstavelig forstand risikere at synke i havet. Planen er konkret at der på den kunstige ø skal bygges en én kilometer lang karré, hvor hotel, restauranter, undervisningsfaciliteter samt flere hundrede ejer- og lejeboliger er tænkt ind i projektet.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Konferencehotel droppes i Esbjergs udviklingsprojekt

Planerne om et konferencehotel på Sønderbro Plads i Esbjerg er taget ud af et større byudviklingsprojekt. Investorgruppen peger på udfordringer med hotelbelægningen i weekenderne og øget kapacitet i byen.

Log ind