Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På Nyborg Strand bliver brugte papirhåndklæder fra hotellets toiletter nu sendt til genanvendelse, frem for at blive sendt til forbrænding.
I samarbejde med Tork PaperCircle - verdens første genbrugsservice for papirhåndklæder – er det nu muligt at slutte ringen og anvende brugte papirhåndklæder i nye papirprodukter.
Med dette tiltag bidrager Nyborg Strand til et mere cirkulært samfund.
”Bæredygtighed og grøn omstilling er en stor del af Nyborg Strand, og vi arbejder konstant med at finde nye løsninger og områder, vi kan optimere på. Vi er meget stolte af, at vi er det første hotel i landet, der får implementeret løsningen i samarbejde med Tork og på den måde kan sikre, at en ressource, der ellers ville gå til spilde, kan bruges igen,” siger Dorthe Callesen, Oldfrue på Nyborg Strand.
Servicen er implementeret på Nyborg Strands toiletter. Helt praktisk betyder det, at der er opsat en affaldsbeholder på toiletterne, som kun er til brugte papirhåndklæder.
Dorthe Callesen, oldfrue på Nyborg Strand.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rox Resort får sur smiley og bøde
19-05-2026
-
Liberal Alliance vil hæve grænsen for korttidsudlejning i København
19-05-2026
-
Henrik Olesen stopper efter 22 år i spidsen for Tivoli Friheden
19-05-2026
-
HORESTA i TV2 Kosmopol: Hotelovernatninger slog rekord i marts
19-05-2026
-
AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus
19-05-2026
-
Bühlmann Hotels samler boutique-hoteller
19-05-2026
-
BWH Hotels ansætter ny CEO i Norden
19-05-2026
-
Michelin lancerer nyt koncept ved sommerens kåringer
19-05-2026
-
Dansk turisme sætter rekord i første kvartal
19-05-2026