Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den amerikanske kørselstjeneste Uber kan være en af løsningerne på de udfordringer, der er i yderområderne, når man skal transporteres rundt uden egen bil.
Sådan lyder det fra transportminister Thomas Danielsen (V), som ikke er afvisende over for, at Uber kan være en del af løsningen. Det skriver Policywatch.dk
”Om jeg vil tillade en bestemt operatør til bestemte områder, det er for tidligt at sige. Men vi kommer til at kaste alle bolde op i luften for at gøre det godt at befordre sig i yderområderne.”
Der var tale om et svar på et spørgsmål stillet af Liberal Alliances transport- og landdistriktsordfører, Jens Meilvang (LA). Han vil give private tjenester som Uber mulighed for at køre i områder, hvor det i dag kan være svært at få en taxa, som ifølge ordføreren hellere vil køre i de større byer, hvor der er mere forretning.
Læs hele historien på policywatch.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026