Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I en tid med stigende renter, økonomisk afmatning og deraf dyrere gæld, forsøger de ansvarlige for salget af Subway at lokke købere til med en finansieringsplan på 5 mia. dollars. Det skriver Fødevarewatch.dk.

Finansieringsplanen skulle være fremlagt for de kapitalfonde, der lige nu er blandt de interesserede i at opkøbe Subway, der er sat til salg for mere end 10 mia. dollars.

Foreløbigt har buddene på sandwichkæden ligget i niveauet mellem 8,5 og 10 mia. dollars. Med finansieringsplanen håber man, at det vil være muligt at gennemføre en handel med en værdiansættelse af Subway på 10 mia. dollar.

Læs hele historien på fødevarewatch.dk

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Rekordår for Hotel- og Restaurantskolen

Hotel- og Restaurantskolen i København leverer rekordomsætning og overskud, selv om planerne om et nyt skolebyggeri er blevet opgivet. Skolen vil nu udvide uddannelser og efteruddannelse.

Log ind