Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at inflationen for sjette måned i træk aftager efter at den toppede i oktober 2022. Faldet skyldes primært prisændringer på elektricitet, fødevarer og gas. Det skriver Fødevarewatch.dk.

Men den faldende inflation er dog ikke ensbetydende med faldende priser. De stiger blot ikke lige så meget som tidligere, understreger cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, Jeppe Juul Borre.

I april steg priserne da også med 0,3 pct. i forhold til marts. Jeppe Juul Borre siger også, at kerneinflationen fortsat er voldsomt høj.

“Det vidner om, at selv om den overordnede inflation daler, så er prisstigningerne brede i danskernes forbrug. Vi forventer, at inflationen bliver ved med at falde gennem 2023. Mange ting peger nedad, og vi ser det som sandsynligt, at fødevarepriserne kan falde på et tidspunkt,” siger han.

Læs mere på fødevarewatch.dk – kræver login

Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart

Fødevarepriserne kan falde svagt i de kommende år, vurderer fødevareforsker Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet. Han forventer, at problemet med høje fødevarepriser for en gennemsnitsdansker kan være løst inden for et til to år.

Nye overnatningstal viser stærkt første halvår for hotelbranchen

Dansk turisme fortsætter sin fremgang. Nye overnatningstal fra Danmarks Statistik viser 9,6 mio. overnatninger på danske hoteller i første halvår af 2026. Det er 5,2 pct. flere end sidste år, og særligt Region Sjælland og Syddanmark skiller sig ud. HORESTA glæder sig over tendensen.

Log ind