Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et stort flertal af københavnerne er egentlig glade for at bo i nærheden af restauranter, barer og cafeer med udeservering. Mandag aften stod det imidlertid klart, at der ser ud til at blive færre timer med netop dét, skriver Berlingske.

”Det er synd for virksomhederne, men i den grad også for byens beboere og gæster – og for København som Danmarks hovedstad,” siger Jeppe Møller-Herskind, kommerciel direktør i brancheorganisationen HORESTA, og han fortsætter:

”Aarhus, Odense og Aalborg kan sagtens håndtere udeservering i det offentlige rum efter klokken 22. Man sender det forkerte signal om, hvad det er for en by, vi gerne vil have.”

Jeppe Møller-Herskind tvivler i øvrigt stærkt på, at gæsterne går inden for eller hjem på en flot sommeraften i byen, når klokken bliver 22.

”Vi så under coronanedlukningerne, at gæsterne ikke bare går hjem. De køber drikkevarer i kiosker og supermarkeder og sætter sig på torve og pladser – og så vil det have den stik modsatte effekt.”

Læs hele historien på berlingske.dk

HORESTA glæder sig over afgørelse i Wolt-sag

HORESTA er tilfreds med, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har vurderet Wolts brug af en prisparitetsklausul som ulovlig. Klausulen begrænsede restauranternes mulighed for at sætte lavere priser på egne salgskanaler end på Wolts platform.

Myndighederne sætter punktum i Wolt-sag om restauranternes priser

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har onsdag truffet afgørelse i den flere år lange sag om Wolts såkaldte prisparitetsklausuler. HORESTA glæder sig over, at der nu er sat punktum i en sag, der tidligere har haft betydning for restauranternes mulighed for at bestemme over egne priser.

Log ind