Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
11 dage før åbningen står ovne, komfurer og anretterborde stadig i papkasser i den lille nordgrønlandske bygd Ilimanaq, hvor Poul Andrias Ziska har besluttet at åbne sin færøske Michelinrestaurant Koks i sommersæsonen 2022.
To dage før åbningen er vand og strøm stadig ikke på plads, og den nu 32-årige chefkok får dybe panderynker af at diskutere, om man kan udsætte premieren, når der er folk fra Hongkong og København, der har bestilt bord og allerede er på vej.
I dokumentarfilmen “The Most Remote Restaurant in the World”, der havde premiere på Viaplay i går den 1. juni, følger man i detaljen, hvordan en af kongerigets bedste kokke, Poul Andrias Ziska, og hans ca. 20 kokke og tjenere får oplevelser og bekymringer i hobetal, da de i juni 2022 flytter til verdens ende for at lade sig inspirere af den grønlandske natur og de grønlandske råvarer.
Filmen er et interessant indblik i, hvad det kræver af mod, stamina og eventyrlyst at levere “kongerigets største madoplevelse”, som Børsens anmelder, Ole Troelsø, beskrev menuen i sin anmeldelse.
Læs hele historien på borsen.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026