Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Som den første zoologiske have i landet har Odense Zoo modtaget miljømærket Green Attraction. Det betyder, at haven lever op til en lang række krav på miljøområdet, der gælder for eksempel affaldssortering, økologi i spisestederne, dyrefoder, rengøringsmidler, energiforbrug med videre, skriver Fyens.dk.

Green Attraction er et relativt nyt miljømærke, der er lanceret af HORESTA og Friluftsrådet.

Indsatsen i Zoo er også blevet bemærket af Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel:

”Det er en flot anerkendelse, at Odense Zoo nu som den første zoo i Danmark bliver udnævnt til en Green Attraction. Det vidner om en ambitiøs og fremsynet indsats - som på alle måder flugter med de store grønne ambitioner, vi har i Odense, blandt andet om at være en klimaneutral by senest i 2030”, siger borgmesteren.

Læs hele historien på fyens.dk

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Odense Zoo tager hul på stor udvidelse

Odense Zoo har valgt arkitekten til havens største anlægsprojekt siden 1930. Det nye område får temaet Asien og skal danne ramme om både nye dyreanlæg og formidling.

Log ind