Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Elisabeth er blot 22 år gammel, men allerede på nuværende tidspunkt har hun vundet EM for kokke, sammen med sin makker Brian Mark Hansen som hans assistent. I dag flyver hun til Lyon, hvor det denne gang drejer sig om VM-titlen i kokke-konkurrencen Bocuse d'Or, der er det uofficielle verdensmesterskab i kokkekunst, skriver TV2 Nord.

”Jeg glæder mig rigtig meget. Nu har vi trænet intenst i godt fire måneder, hvor alle vågne timer her til sidst er blevet brugt i køkkenet,” fortæller Elisabeth Madsen, der er i gang med at pakke det sidste til rejsen.

Med en EM-titel i bagagen har den unge kok allerede opnået meget i sin karriere, men turen til Lyon bliver nok alligevel det største.

Læs hele historien her.

Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København

Eric Kragh Vildgaard og Tina Kragh Vildgaard, der står bag den trestjernede Michelinrestaurant Jordnær i Gentofte, åbner vinbaren Sève i København i april 2027. Det nye sted kombinerer vinbar og restaurant med plads til omkring 30 gæster.

Nye kokkeprofiler: Bedre match mellem uddannelse og virksomhed

Nye profiler på kokkeuddannelsen gør det lettere at uddanne elever med afsæt i virksomhedens køkken og produktion. Det giver tydeligere rammer for oplæringen og færre krav om udstationering – samtidig med at kokkeuddannelsens faglighed fastholdes.

Log ind