Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Klokken var kun lidt over ni nytårsdag, da duften af friturestegte pommes frites spredte sig, og den første kunde havde afgivet sin bestilling hos Banjos i Odense. Det er en af de allerstørste dage i fastfood-branchen, og så må Søren Bersang Rasmussen, der ejer Banjos, stå tidligt op for at følge med, skriver TV2 Fyn.
”Der er nogen, der ikke er kommet i seng endnu, og så er der nogen, der er kommet rigtig tidligt i seng. De fejler det samme. De trænger til noget salt og mad. Jeg vil tro, der ryger 60-70 kilo ribbensteg i dag,” fortæller han.
Søren Bersang Rasmussen forventer, at rigtig mange pommes frites i løbet af dagen skal en tur i ønskebrønden. Derudover tror han på et godt salg af pølsemix, burgere og ribbenssandwich.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026