Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ejerne af Restaurant Nordic i Ringkøbing har netop indledt jagten på en ny køkkenchef, der skal tage over efter direktør og chefkok Nicklas Nielsen, skriver dbrs.dk.
Kort før jul fik han desværre vished for, at han er ramt af den arvelige sygdom Huntingtons Chorea, som rammer hjernen.
29-årige Nicklas Nielsen er dog endnu symptomfri, og han står derfor fortsat for den daglige ledelse af restauranten i Vester Strandgade. Men det er chefkokkens ønske, at hans afløser til stillingen som direktør på Nordic bliver fundet i løbet af 2023.
I et jobopslag, som ejerne af restauranten forleden præsenterede på Facebook, fremgår det, at rette vedkommende får mulighed for at overtage alle anparter i selskabet for så selv at drive restauranten fremadrettet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Erhvervsturister står for hver fjerde turismekrone
15-10-2026
-
København afviser loft over store events
15-10-2026
-
Europas turisme ventes at vokse med 3,1 pct.
15-10-2026
-
Konferencehotel droppes i Esbjergs udviklingsprojekt
15-10-2026
-
Københavns Lufthavn sætter rekord i september
15-10-2026
-
Hotel Faaborg Fjord får ny hotelchef
15-10-2026
-
Restaurantchef belønner medarbejdere med biler
15-10-2026