Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der findes næppe en udsigt magen til i det vendsysselske, når det gælder restauranter. Fra niende etage i Kattegatsiloen på havnen i Frederikshavn kan man spejde ud over vand, havn og by - men de seneste par uger har Frederikshavn Maritime Erhvervspark (FME) også spejdet efter andet: FME besluttede sig nemlig for at lukke restaurant Himmelhav, da deres kerneområde er udlejning af erhvervslokaler og ikke restaurantdrift, skriver Nordjyske.
”Jeg havde helt ærligt også en forventning om, at vi nok skulle få en ny lejer på plads i løbet af foråret, men at der kun skulle gå 14 dage, det er da enormt positivt,” siger direktør i FME Martin Pedersen.
Det er Holmbergs Køkken, der fra 1. april lejer sig ind på niende etage i siloen, hvor indehaver og kok Mads Holmberg ser frem til at videreudvikle sin cateringvirksomhed i nye lokaler. Mads Holmberg driver Holmbergs Køkken, men har længe haft en drøm om at drive et madhus med selskabsrestaurant og mad ud af huset.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026