Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Januar var en usædvanlig travl måned for Malte Dalby Christensen. Klokken seks stod han klar på sit job i kantinen hos Miljøstyrelsen. Klokken 14 kunne han tørre køkkenbordet af og pakke knive og gryder til side. Og her ville arbejdsdagen for de fleste nok stoppe. Men ikke for den unge kok. Han fortsatte til caféen, der hører til det nye H.C. Andersens Hus, hvor der ventede mere arbejde. Her blev køkkenudstyret byttet ud med telefonen og mødeblokken, for der skulle indgås leverandøraftaler og indkøbes udstyr og service. Og sådan foregik det hver dag i årets første måned, skriver Fyens.dk.

Malte Dalby Christensen er den nye forpagter på Café Deilig, som han åbner dørene til tirsdag 7. februar. En opgave, som han overtager efter Meyer’s, der indtil august sidste år drev stedet.

”Vi kommer til at favne bredere og vil også forsøge at indfange hyggen lidt mere. Det skal virkelig være et sted for alle,” lyder det fra Malte Dalby Christensen, mens han kigger rundt i det store, runde lokale.

Når caféen åbner, bliver det med Det Økologiske Mærke i bronze. På sigt håber Malte Dalby Christensen, at det kan blive til et sølv-mærke.

Læs hele historien her.

DOK5000 får Green Key-certificering

DOK5000 ved Odense Havn er blevet Green Key certificeret efter en målrettet indsats med blandt andet energi, ressourceforbrug, indkøb og affald. Dermed er alle Evenues’ venues nu omfattet af miljømærket.

Odense vil løfte turismen med flere overnatninger

En ny turisme- og eventstrategi skal øge antallet af overnatninger i Odense med 40 pct. frem mod 2030. Strategien har fokus på flere erhvervsgæster, stærkere events og en udbygning af hotelkapaciteten.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Log ind