Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

19-årige Magnus Lund Hansen har netop vundet Danmarksmesterskabet for kokkeelever ved DM i Skills, der blev afholdt i Fredericia i weekenden, skriver MigOgOdense.

“Det er virkelig godt gået. Det er jo en kæmpe konkurrence,” siger Benjamin Mosskov, der er Magnus Lund Hansens chef på Restaurant Værdsat, hvor den unge danmarksmester er ansat som kokkeelev.

Fritiden bruger han, ikke overraskende, på at lave mad. For han er nemlig også på junior-kokkelandsholdet, hvor han har ansvaret for at lave desserter. Han siger selv, at desserter og hovedretter er hans spidskompetence, men for Magnus Lund Hansen gælder det om at blive god i alle discipliner. Og hans chef på Restaurant Værdsat er slet ikke i tvivl om, at vi kun lige har set starten på en lysende kokkekarriere.

Læs hele historien her.

Odense satser på vikinger i ny turismesatsning

Odense Kommune investerer 10 mio. kr. i projektet “Vikingernes Odense” med fokus på at styrke byens kulturprofil. Satsningen skal gøre vikingetiden mere synlig og tiltrække flere besøgende.

HORESTA Play: Mød vinderne fra DM i Skills 2026

Hvordan føles det at stå øverst på podiet efter flere dage med intenst pres og benhård konkurrence? HORESTA talte med to af vinderne fra DM i Skills 2026 om deres oplevelser fra konkurrencen og vejen til sejren.

Log ind