Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nye tal viser, at medarbejdertilfredsheden er højere i hotel-, restaurations- og turistbranchen end på det generelle arbejdsmarked, skriver HORESTA i en pressemeddelelse.

Tallene er hentet fra HORESTAs medarbejdertilfredshedsanalyse, Better Hospitality Workplace (forkortet BHW), som organisationens medlemmer bruger til at måle tilfredsheden blandt de ansatte. Værktøjet er særligt udviklet til hotel-, restaurations- og turistbranchen.

Mens 59,6 procent af de ansatte på det danske arbejdsmarked udtrykker tilfredshed, ligger den generelle tilfreds på 79,7 procent i hotel-, restaurant- og turistbranchen, oplyser HORESTA.

”Det viser, at branchen har et stort fokus på arbejdsmiljøet og dermed også en vilje til at gøre en forskel,” siger Mette Falkenberg Rasmussen, der er direktør for politik og bæredygtighed i HORESTA.

Læs hele historien på turisme24.dk (kræver login)

HORESTA advarer mod turistskat i København og Aarhus

Regeringen overvejer ifølge forlydender en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus samt en afgift på krydstogtskibe. HORESTA advarer om, at en ny afgift vil gøre Danmark mindre attraktivt for både internationale og danske gæster.

DR Kontant sætter fokus på danske skyggehoteller

DR-programmet Kontant undersøger nu systematisk korttidsudlejning af helårsboliger, der i praksis fungerer som hoteller. HORESTA håber, at udsendelsen kan sætte politisk fokus på bedre kontrol med udlejningen og klare konsekvenser, når reglerne brydes.

Josefine Høgh bliver moderator til HORESTA Årsdag 2026

Tv-vært Josefine Høgh er moderator, når hotel-, restaurant- og turistbranchen mødes til HORESTA Årsdag 2026 den 12. november i København. Hun skal føre os gennem en dag med spændende oplægsholdere, nye perspektiver og inspiration til branchen.

Log ind