Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nordsøen Oceanarium har som det første zoologiske anlæg i Danmark – og som kun den syvende attraktion i hele landet – opnået Green Attraction certificeringen.
Gennem det seneste halve år har organisationen været i gang med en større dokumentationsproces i forhold til bæredygtighed. Nu har det omfattende arbejde båret frugt.
Direktør Karl Henrik Laursen udtaler:
”Vi er meget glade og stolte over denne certificering, særligt over, at vi nu er det første zoologiske anlæg i Danmark, der har den. Samtidig går vi til opgaven med omtanke og ansvar. Som en attraktion, der når ud til mere end 190.000 gæster om året, ønsker vi også at påtage os ansvar og sætte en høj standard for, hvordan vi arbejder med bæredygtighed.”
Igennem flere år har Nordsøen Oceanarium arbejdet med bæredygtighed, hvor en generel optimering af energiforbruget på driftsområdet har været i fokus. Forskellen er nu, at man via Green Attraction certificeringen har et skarpere overblik over ens handlinger og kan derfor arbejde mere konkret med bæredygtighed.
Det er HORESTA, der står bag Green Attraction-ordningen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026