Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mens priserne på både energi og råvarer stiger, må de danske restaurantkæder ty til nye tiltag for at mindske udgifterne. For Madklubben betyder det blandt andet, at de friturestegte pommes frites bliver skiftet ud med kogte kartofler, skriver Børsen.
“Det er noget af det, der gør, at vi kan lave noget mad, som vi synes har en høj kvalitet, som smager dejligt, og hvor vi også kan have råd til at betale vores husleje, vores medarbejdere og alt det, der ellers kommer af hjernedøde energiregninger,” siger Anders Aagaard, adm. direktør i Madklubben.
Han forklarer, at der for en restaurant og fødevarevirksomhed er nogle vilkår og begrænsninger på, hvor mange køleskabe man kan undvære, uden at maden bliver dårlig. Derfor er det blandt andet retter og indkøbsvaner, de i stedet forsøger at ændre på.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026