Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Store elregninger oven i flere års vigende besøgstal koster nu tre af Gorms pizzarestauranter livet. Det drejer sig om restauranterne i Roskilde, Kolding og Horsens, skriver FødevareWatch.dk.
”Knapt er vi kommet ud af én krise, før en ny har overtaget, og den aktuelle situation har tydeliggjort behovet for en revurdering af vores hidtidige markedsstrategi. Restaurationsbranchen er ramt af the perfect storm med afbetaling af corona-lån, samtidig med at energi- og råvarepriserne er steget voldsomt,” siger Christian Madsen, som er adm. direktør i Gorms en pressemeddelelse.
Gorms har indtil nu drevet 13 restauranter, og med de tre lukninger ender kæden med at have ni restauranter i det, de selv kalder for ”Gorms-familien.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Svagt fald i den generelle beskæftigelse: Hotel- og restaurantbranchen fortsætter fremgangen
28-04-2026
-
Bornholm sætter rekord i overnatninger
28-04-2026
-
Direktør på Ruths Hotel bliver ny regionsformand i HORESTA
28-04-2026
-
Unge talenter vinder DM i Skills
28-04-2026
-
Tivoli holder kursen mod rekordomsætning
28-04-2026
-
Campingboom løfter bookinger i stor campingkæde
28-04-2026
-
Hotel i Kolding opruster med investeringer
28-04-2026
-
Urban Partners køber hotelejendom i København
28-04-2026