Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I august blev der registreret en stigning i antallet af virksomheder, der har være nødt til at kaste håndklædet i ringen. Det viser tal fra Danmarks Statistik tirsdag, fortæller Ritzau. 230 aktive virksomheder erklærede sig konkurs i løbet af måneden.
Når der korrigeres for sæsonudsving, er der tale om en stigning på 9,6 procent sammenlignet med måneden før. Ifølge Niklas Praefke, der er cheføkonom hos Ledernes Hovedorganisation, kan stigningen særligt skyldes to ting.
”For det første er historisk få virksomheder gået konkurs de seneste år. Det skyldes, at coronahjælpepakkerne har holdt hånden under virksomhederne, da det var allerværst. Den anden faktor er den modvind, som har ramt økonomien”, mener han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026