Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De stigende priser på el og fødevarer har fået konsekvenser for en populær sushikæde på Fyn. Det skriver TV 2 Fyn. Det drejer sig om kæden bar'sushi, der er tvunget til at lukke alle sine fire fynske restauranter. Det bekræfter en af ejerne Søren Gordon Rasmussen.

HORESTA, brancheorganisationen for hotel- og restauranterhvervet, genkender bekymringen ved prisstigningerne.

”Priserne er eksploderet, og det kommer desværre oven på to svære år med corona. Så mange restauranter har ikke meget reserve at stå imod med,” har Nadeem Wasi, der er medlemschef i HORESTA udtalt til B.T.

Læs hele historien her.

Medlemsfordel: Få sikre og stabile IT-løsninger med RAW IT

En stabil og sikker IT-infrastruktur er afgørende for den daglige drift på hoteller og restauranter. Som medlem af HORESTA får du attraktive medlemsvilkår hos RAW IT, der leverer IT-løsninger med fokus på bl.a. drift, sikkerhed, cloud og support.

Forbedret medlemsfordel: Spar endnu mere hos Circle K

HORESTAs medlemsaftale med Circle K er forbedret, så du som medlem nu får endnu bedre rabatter på både benzin, diesel og opladning af elbiler. Med den nye aftale kan du reducere din virksomheds transportomkostninger – uanset om bilparken kører på brændstof eller el.

Log ind