Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter otte år er der kommet nye ejere på skødet til Grønbechs Hotel i Allinge. Den gamle ejer Alrow Media, som udgiver blandt andet Altinget, har nemlig solgt hotellet til Grønbechs Hotel I/S, skriver TV2 Bornholm.
De nye ejere er en kreds af danske købere med stor forkærlighed for Bornholm, oplyser Altinget. Ifølge CVR-registeret skulle navnene på de nye ejere være Jens Bødtcher-Hansen, Kasper Mortensen, Rass Markert Holdgaard, Ronnie Kandler, Peter Hedegaard Madsen og Rasmus Holm Hansen.
På trods af at hotellet skifter hænder, vil der stadig være et væld af arrangementer under Folkemødet. Der er indgået en aftale mellem Alrow Medie og de nye ejere, hvor Altinget og Mandag Morgen får lov til at drive hotellet under den tre dage lange demokratifestival i samarbejde med de nye ejere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026