Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hvis du træder ind på en Sunset Boulevard restaurant, vil du måske bemærke. at noget er anderledes. Den danske fastfood-kæde Sunset Boulevard skruer nemlig nu ned for temperaturen. Det sker for at spare på energiforbruget, skriver EB.dk.
Udover at skrue varmen i lobbyerne ned fra 23 til 21 grader, slukkes der også for udvalgte spots i lobbyområderne, som bliver erstattet med LED bloklys på særligt udvalgte placeringer, oplyser kæden i en pressemeddelse.
”Det er helt oplagt lige nu, at vi kigger en ekstra gang ind i, hvor vi kan skrue ned for energiforbruget uden at gå på kompromis med gæsteoplevelsen og arbejdsforholdene i vores restauranter,” siger Sunset Boulevards administrerende direktør, Jens Broch i pressemeddelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026