Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Aalborgensere, der vil besøge Aalborg Streetfood, kommer til at gå forgæves resten af året. Det populære madsted er nemlig lukket, og med få undtagelser bliver der ikke åbnet for køkkenerne igen før til foråret, skriver Nordjyske.

Det oplyser Streetfoods indehaver Toni Jørgensen. Han forklarer blandt andet beslutningen med inflationen og dårlig omtale.

"Stigende elpriser og fødevarepriser er medvirkende årsag til, at vi takker af for denne sæson. Samtidig har vi været påvirket af en shitstorm på de sociale medier tidligere på året, hvor folk syntes, at det var for dyrt at komme herud. Men inflationen havde fået vores råvarer til at stige fra 30 til 300 procent,” uddyber han.

Læs hele historien

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Aalborg i finalen om europæisk turismetitel

Aalborg er blandt otte finalister, der kæmper om at blive European Capital of Tourism 2027. EU Kommissionen vurderer kandidaterne på blandt andet bæredygtighed, digitalisering, tilgængelighed og kulturarv.

Log ind