Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Patrick Kryhlmann, som til daglig går på Paarup Skole sammen med hans fodboldkammerat Magnus Carstensen fra Korup Skole, prøvede i denne uge kræfter med restaurationsbranchen gennem et såkaldt karrierespil, udviklet af HORESTA og 3F, skriver Fyens.dk. De har sammen med Frederik VI's Hotel inviteret 9. klasse-elever fra fire odenseanske skoler til temauge om job i hotel- og restaurationsbranchen.
Gennem spillet, som har til hensigt at få flere unge til at gå i gang med en erhvervsuddannelse, prøver drengene kræfter med dilemmaer, man som tjener, kok eller receptionist oplever til hverdag.
Karrierespillet er blot et af mange initiativer for at gøre det mere tillokkende for unge at søge en erhvervsuddannelse. Og det virker til, at spillet måske har sendt et par elever i den retning. Magnus og Patrick har i hvert fald fået en større interesse for de arbejdsroller, de er blevet introduceret for.
”Fuck mand! Der er dårlig stemning ved bord 13! Hvad gør vi,” udbryder Magnus Carstensen, mens han tager sig til hovedet. Men det lykkedes drengene at få den gode stemning tilbage i karrierespillet. ”Bang, bang mand! Sådan!” råber Magnus Carstensen ud i lokalet og giver sin makker en high five.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Kampen om helårsturisme: 22 kommuner overhaler 2030-mål
13-01-2026
-
København mister førerposition som verdens cykelby
13-01-2026
-
Odense drømmer stort: Ny attraktion skal trække verden til Fyn
13-01-2026
-
Ny midlertidig salgs- og marketingchef på Hotel Vejlefjord
13-01-2026
-
Hotelprojekt i Næstved sat i bero efter pres fra borgere
13-01-2026
-
HORESTA: Kommunal støtte udfordrer fair konkurrence i landets kommuner
13-01-2026
-
Hotel Fuglsøcentret bliver en del af international hotelkæde
13-01-2026