Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De seneste års op- og nedlukninger, andre typer gæster og en personalegruppe, som under coronatiden fik øjnene op for andre prioriteter end udelukkende arbejde, har betydet, at de har måttet tænke helt nyt under stråtaget på Falsled Kro, skriver FødevareWatch.
”Det er enormt vigtigt for os som hus at have ansatte, som allerede kender huset, og derfor har vi for eksempel omlagt en stilling, så den passer til en af vores passionerede ansatte. Så nu er en af mine tidligere souschefer fra køkkenet blevet fuldtidsansat som ansvarlig for vores køkkenhave,” siger direktør og køkkenchef, Kasper Hasse.
Udover at tænke alternativt for at holde på de danske medarbejdere, så forholder Kasper Hasse sig også til en virkelighed hvor han i stigende grad får ansøgninger fra europæiske hænder. Og det stiller ligeledes krav til direktørens omstillingsparathed, dog på andre måder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025