Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De danske virksomheder har fortsat store problemer med at skaffe kvalificeret arbejdskraft. Fra juni til november i 2021 lå antallet af såkaldte forgæves rekrutteringer på 126.300. Det er det næsthøjeste antal siden foråret 2008, viser den seneste rekrutteringssurvey fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, skriver Jyllands-Posten.
Tallet svarer til, at 31 pct. af virksomhedernes rekrutteringsforsøg i perioden var forgæves. Bag dette ligger, at stillingen enten ikke blev besat, eller at den blev besat af en person, som ikke havde de ønskede kvalifikationer.
”Undersøgelsen er igen et bevis på, at det danske arbejdsmarked kom buldrende ud af coronamørket. Hjælpepakker og en klog finanspolitik har betydet, at Danmark står et rigtigt godt sted på trods af pandemien. Flere er kommet i arbejde, og vi har stadig gode muligheder for at få de sidste med,” udtaler beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard i en pressemeddelelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026