Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Corona-nedlukningerne er afløst af ekstrem travlhed på landets konferencecentre, men mange af medarbejderne er væk, og de, der er tilbage, løber rigtig stærkt. Derfor er det måske ekstra imponerende at være blandt de fem nominerede til Årets Konferencecenter 2022, mener direktør Marlene H. Sylvester-Hvid fra foreningen Danske Konferencecentre, der står bag kåringen.
”Det er selvfølgelig positivt, at branchen langt om længe er kommet i gang igen efter at have været helt afskåret fra både gæster og omsætning. Men mange af vores partnere har enorme udfordringer med at skaffe arbejdskraft, og samtidig er de ramt af mange sygemeldinger, fordi coronaen stadig hærger. Der bliver løbet rigtig stærkt,” understreger hun.
Alligevel får mange af konferencecentrene og deres medarbejdere stor ros i de evalueringer, som Danske Konferencecentres partnere skal indsamle hos gæsterne. Udover at blive analyseret og brugt til at skabe fælles forbedringer i branchen danner evalueringerne også grundlag for kåringen af Årets Konferencecenter, som sammenslutningen står bag hvert år.
”Vi kan se i evalueringerne, at vores partnere på trods af udfordringerne formår at yde en imponerende service. Der er altså nogle medarbejdere rundt omkring, som virkelig lægger sig i selen for at give møde- og konferencegæster en god oplevelse,” mener Marlene H- Sylvester-Hvid.
De nominerede til dette års pris som Årets Konferencecenter 2022 er:
Bautahøj Kursuscenter og Hotel
Severin
Hotel Koldingfjord
Pharmakon Konferencecenter
Hotel Vejlefjord
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026