Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Søndag lukkede de sidste lyntestcentre, og dermed står mange tidligere podere uden arbejde. Hotel- og restaurationsbranchen vil række ud efter den arbejdskraft, der nu bliver tilgængelig, skriver Ritzau. HORESTA arbejder blandt andet med jobmesser og karrierefora for at få fat i den eftertragtede arbejdskraft.
”Vi har et ønske om at få fat i så mange podere som overhovedet muligt og få dem ud i hotel- og restaurationsbranchen. Der er ingen tvivl om, at når testcentrene lukker, er det en god ting i forhold til arbejdskraft. Både for erhvervslivet, og særligt for os, siger direktør i HORESTA, Jannick Nytoft.
For at sikre at det sker, har HORESTA blandt andet et samarbejde med Falck, der under pandemien har tilbudt lyntest og haft 5000 podere ansat. Jannick Nytoft fortæller, at branchen frem til sommerferien kommer til at mangle små 27.000 ansatte. Og det hul kan ikke en gang de tidligere podere dække.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026