Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restaurant Fænøsund er den bedste forretning, Mette Derdau og Michael Munk nogensinde har haft. Stor omsætning og stort overskud på kort tid, men lige om lidt forlader parret restauranten med den fine sund-udsigt i Middelfart, og årsagen er ganske simpel. Det er umuligt at skaffe den fornødne arbejdskraft, skriver Jyllands-Posten.
Den 22. maj bliver derfor sidste dag for parret i de historiske omgivelser på Vestfyn, og dermed er der udsigt til, at fokus rettes 100 pct. mod Michelin-restauranten MeMu samt MeMu Bistro & Bar midt i Vejle.
”Jeg har jagtet personale i tre år, og nu gider jeg ikke mere. Vi står med et generelt problem i branchen - det er vanvittig svært at skaffe personale med de fornødne kompetencer, og corona-hjemsendelserne gjorde ligeledes, at flere i branchen fandt ud af, at det også er dejligt at være sammen med familien om aftenen og i weekenden,” slår Michael Munk fast.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026