Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
René Lagoni er butiksindehaver og formand for Centerforeningen i Søndervig, og så er han samtidig medlem af Handelsrådet i Ringkøbing-Skjern Kommune. Han er bekymret for sommerens arbejdspres i detailhandelen og restaurationsbranchen.
Butikker og restauranter kæmper nemlig for at finde arbejdskraft i sommerhalvåret, og når man nu har fået en rigtig god idé, så skal man ikke bare give op. Derfor vil René Lagoni og kollegerne arbejde videre for at etablere en sommerlejr for sæsonarbejdere, skriver Folkebladet Lemvig.
”Status lige nu er, at der ikke rigtigt er nogen, der har helt den arbejdskraft, som de har brug for. Man kan blive voldsomt presset, hvis man for eksempel får en sygemelding. Og det er efterhånden sådan, at de fleste af os er klar til nærmest at ansætte folk på stedet, hvis de melder sig som interesserede – også, hvis de bare vil arbejde én dag eller et par timer om ugen, fortæller René Lagoni.
Vi har set ideen fungere i Fårup, hvor man har en camp for 200 sæsonarbejdere nær Fårup Sommerland og Blokhus, fortæller han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026