Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Facebook-markedsføring, Instagram-venlig indretning og en populær placering i Aalborg er blandt ingredienserne i opskriften på Catch Sushi Bar & Cocktails' flotte resultat for 2021, der lander på 2,7 millioner. Men vejen til det bugnende overskud har ikke været uden bump, skriver Aalborgnu.dk.
”Vi åbnede i oktober 2020, bare to måneder før den anden corona-lockdown. Vi måtte afskedige alle vores deltidsansatte og sende dem på fuldtid hjem med lønkompensation,” fortæller Xuan Ngo, der er markedsføringsansvarlig for Catch Sushi Bar & Cocktails.
Selv har han ikke modtaget en eneste krone i løn, og det samme gælder de øvrige ejere, direktør Khan Vi Hoanh Pham og køkkenchef Zhenbin Lin. At vi ikke selv har fået løn endnu spiller selvfølgelig en rolle i, at vi kan levere så flot et resultat i vores første regnskabsår, siger Xuan Ngo, som alligevel er jeg overrasket over, at det er gået så godt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026