Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Høj musik, fart over feltet, et lyserødt logo og et ungt, upbeat personale, der er klar til at tage imod din bestilling, er noget, de fleste forbinder med at træde ind i en af Joe & the Juices mange juicebarer. Men man tager grueligt fejl, hvis man tror, at kædens logistik styres af en håndfuld grå mænd fra et firkantet kontor, skriver Finans.dk.
Basmusikken kan mærkes allerede inden man tager i håndtaget til Joe & the Juice-hovedkontoret i midten af København. Og det er ikke bare, fordi kæden fejrer 20-års jubilæum. Kaspar Basse er manden bag kæden, som flere af medarbejderne beskriver som »indbegrebet af Joe«, og som til dato stadig er den juicer, der har slynget allerflest juice over disken.
»Jeg må sige i al ærlighed, at Starbucks altid har været en reference for mig, og det har altid været det, jeg ville skabe. Jeg har heller aldrig opfattet det som om, at det er noget, jeg har sagt for at overbevise mig selv. Jeg ser vitterligt ikke det vanskelige i det. Jeg mener kun, at det er vores egen skyld, hvis ikke vi lykkedes med det. Så er det os, der ikke kan finde ud af det. Det er os, der ikke er stædige og dybe nok.«
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026