Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Emilie Qvist Kjærgaards er ikke færdiguddannet kok. Endnu. Til gengæld har hun flere gange forladt misundelsesværdige lærepladser. Bl.a på Michelin-restauranterne Relæ i København og Blue Hill at Stone Barns nord for New York, der tidligere er kåret til en af verdens 50 bedste restauranter. Det skriver Jyllands-Posten.
Nu er Hanstholm. I maj i fjor åbnede hun egen restaurant. Hun købte ”Havnecaféen”, en klassisk grillbar med høj sø i frituren og panoramakig til moler, måger og kuttere ved kajen.
”Da jeg købte grillbaren, talte jeg med de lokale om mine planer. De var positive, men også skeptiske: ”Grillet makrel! Det kan man fandeme ikke servere for en holmbo!” Men de bakkede op. Kort efter åbningen sagde en fisker, at det var den bedste fisk, han nogensinde havde smagt. Så kan de komme med alle de fine madanmeldere – den anmeldelse fås ikke bedre,” siger Emilie Qvist Kjærgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026