Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Emilie Qvist Kjærgaards er ikke færdiguddannet kok. Endnu. Til gengæld har hun flere gange forladt misundelsesværdige lærepladser. Bl.a på Michelin-restauranterne Relæ i København og Blue Hill at Stone Barns nord for New York, der tidligere er kåret til en af verdens 50 bedste restauranter. Det skriver Jyllands-Posten.
Nu er Hanstholm. I maj i fjor åbnede hun egen restaurant. Hun købte ”Havnecaféen”, en klassisk grillbar med høj sø i frituren og panoramakig til moler, måger og kuttere ved kajen.
”Da jeg købte grillbaren, talte jeg med de lokale om mine planer. De var positive, men også skeptiske: ”Grillet makrel! Det kan man fandeme ikke servere for en holmbo!” Men de bakkede op. Kort efter åbningen sagde en fisker, at det var den bedste fisk, han nogensinde havde smagt. Så kan de komme med alle de fine madanmeldere – den anmeldelse fås ikke bedre,” siger Emilie Qvist Kjærgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026