Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mandag står de danske toprestauranter over for mulig hæder, når der skal deles michelinstjerner ud til nordiske restauranter i Stavanger i Norge, skriver Ritzau.

Flere medier har de seneste måneder bragt historier om dårligt arbejdsmiljø, og HORESTA erkender, at der er problemer.

”Vi hører på tværs af flere brancher, at der er historier om et arbejdsmiljø, som skal være bedre. Men når man er i et elitemiljø, så er der også nogle, der gerne vil træne meget for at blive rigtig dygtige,” siger Kristian Nørgaard, politisk direktør hos HORESTA.

Læs hele historien her.

Nyt madakademi skal styrke gastroturismen

Et nyt madakademi i Lønstrup skal give flere unge en vej ind i restaurationsbranchen og samtidig afhjælpe manglen på arbejdskraft. Initiativet skal også understøtte udviklingen af områdets voksende gastroturisme.

Aarhusianske kokke overtager hotel i Frankrig

To kokke med erfaring fra Michelin-restauranter i Aarhus står nu i spidsen for et hotel og en restaurant i Sydfrankrig. Ambitionen er at forene franske råvarer med en nordisk tilgang.

Log ind