Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En endelig udfasning af corona restriktionerne - og især den som aktuelt stopper salget af alkohol efter kl. 22. Sådan lyder ønsket lige nu hos Lasse Wiwe, der er partner i og stifter af NoHo Partners, som driver en række restauranter og barer rundt om i København samt Aarhus, skriver Finans.dk.
Regeringen har meddelt, at der på onsdag lanceres en plan for de nuværende restriktioner, der blev indført i december som led i den aktuelle smittebølge. Det sker på baggrund af anbefalinger fra Epidemikommissionen med faglige vurderinger.
”Lige nu er den største barriere, at vi skal stoppe serveringen af alkohol kl. 22. Det koster virkelig dyrt, da det ikke fremmer lysten til at gå ud og spise samt hygge sig. Så jeg forventer, at det bliver ændret til i hvert fald kl. 24,” siger Lasse Wiwe fra NoHo Partners, der bl.a. driver burgerrestauranterne Cock’s and Cows.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026