Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nedlukninger, stramme restriktioner og ingen turister har været et sandt mareridt for mange restauratører. Det gælder også ægteparret Anders og Bolette Haarbye, der driver restauranten Bolettes Gæstebud i Humlebæk, skriver Sn.dk.
Men med støtte fra regeringens Omstillingspulje på 250.000 kroner har de kunnet ændre deres forretning fra restaurant til også at indeholde delikatesse og café, hvor det er blevet muligt at købe mad og drikke, der er nemt at drikke og spise på farten. Desuden benytter mange sig af muligheden for at købe mad ud af huset.
”Vi har lavet en fin delikatesse, der er blevet populær, og som folk er positive overfor. Vi har blandt andet lavet en luksus hotdog, der er blevet vældig populær, men som kok havde jeg jo ikke drømt om, at jeg skulle ende som pølsemand,” griner Bolette Haarbye hjerteligt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026