Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det nye år byder på et helt nyt madkoncept i G.A.S.A.s gamle lagerhal i Odense. Stedet bliver forvandlet til G.A.S.A 2.0, hvor fokus bliver lagt på den gastronomiske oplevelse, skriver MigOgOdense.dk.

I den anledning åbnes restaurant HALLUNDBÆKS, med én menu med fokus det gode håndværk, og hvor sæsonens råvarer vil spille en central rolle. Konceptet er skabt med tanke på at give gæsterne den fulde spiseoplevelse til en fastsat pris.

“Med det her koncept kan vi tilbyde en spændende og smagfuld menu med gode råvarer til en overkommelig pris, uden man skal frygte for tillægspriser, for det hele er inkluderet. Det skal være en spændende spiseoplevelse uden kompromisser,” forklarer gastronomisk Chef, Per Hallundbæk, som også har lagt navn til den nye restaurant. Per Hallundbæk er blandt andet kendt for sin tid på Falsled Kro.

I samarbejde med Køkkenchef Jacob Mikkelsen, har de sammensat den første menu til åbningen, komplimenteret med nøje udvalgte drikkevarer.

Læs hele historien her.

SENESTE NYHEDSBREV

DOK5000 får Green Key-certificering

DOK5000 ved Odense Havn er blevet Green Key certificeret efter en målrettet indsats med blandt andet energi, ressourceforbrug, indkøb og affald. Dermed er alle Evenues’ venues nu omfattet af miljømærket.

Odense vil løfte turismen med flere overnatninger

En ny turisme- og eventstrategi skal øge antallet af overnatninger i Odense med 40 pct. frem mod 2030. Strategien har fokus på flere erhvervsgæster, stærkere events og en udbygning af hotelkapaciteten.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Log ind