Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bent Lyngsø er ny mand i front for Restaurant Skagen Strand i Hulsig. Med hans store erfaring i et køkken og iderigdom ser fremtiden dermed lys ud for Skagen Strand Feriecenters restaurant. Bent har på kort tid formået at omlægge konceptet til et mere familievenligt koncept. Dette sker på baggrund af, at størstedelen af stedets gæster netop er børnefamilier, skriver SkagenNyt.dk.
Fokus er derfor også på at skabe en restaurant hvor der er plads til alle og hvor priserne samtidig ikke skræmmer nogen væk. Menuen er samtidig forenklet en del. Dette betyder dog på ingen måde at der ikke er nok at vælge imellem. Hele familien vil således uden problemer kunne finde noget som de vil elske,
Den forsimplede menu har naturligvis heller ingen negativ betydning på råvarerne som selvfølgelig er friske og i god kvalitet. Det er netop den gode kvalitet som danner grundlag for de mange gode retter der serveres hos Restaurant Skagen Strand.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026