Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Horisont Hotel og Konference, der ligger nord for Aarhus, hører under Landbrug & Fødevare og har 65 værelser og gode konferencefaciliteter med udsigt til naturen. Nu er konferencecenteret blevet certificeret med Green Key, skriver turismens miljømærke på sin hjemmeside.
Ud over Det Økologisk Spisemærke i bronze på Brasseriet Höst, arbejder Horisont bl.a. med at indsamle og genanvende papir og på at få kollegaerne med på den grønne dagsorden.
Horisont Hotel & Konference har indgået en aftale med Papirværk om at indsamle og genanvende hotellets papiraffald til nye produkter. Casper Bock, der er hotelchef for Horisont siger at hotelsystemerne ikke kan blive papirløse, og derfor må der gøres noget ved papirspildet.
”Vi bruger simpelthen så meget papir, og det måtte vi kunne gøre et eller andet ved. Den der tankegang med, at man kan give det papiraffald liv igen - enten til os selv eller til andre virksomheder, er jo en fantastisk historie", udtaler hotelchefen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismeminister bakker op om turismestrategi: Freder millionreserve
18-08-2026
-
SKI vil have 267 hoteller med i ny milliard-aftale
18-08-2026
-
Milling Hotels i historisk opkøb: Vokser til 16 hoteller
18-08-2026
-
Overborgmester vil indføre cykelkørekort til turister
18-08-2026
-
Professor: Danmark kan ikke selv sætte nye emballageregler på pause
18-08-2026
-
Hotel Troense bliver en del af Stays
18-08-2026
-
Rungstedgaard udvider mødekoncept med nye oplevelser
18-08-2026
-
Internationalt: Franske Accor udvider med nyt hotel i Sverige
18-08-2026