Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den 11. september sidste år blev 28-årige Henrik Kowalska med egne ord slået til "lirekassemand" i en motorcykel-ulykke ved Mariager. Han forsøgte at undvige et rådyr, kørte i rabatten ved vejen, der går langs fjorden - og havnede ude i fjorden. Med indre blødninger og utallige brækkede knogler, skriver Nordjyske.
Når Henrik Kowalska sammen med kokke-makkeren Martin Møller på fredag åbner restaurant Pakhuset på havnen i Hvalpsund er eneste synlige tegn på den voldsomme solo-ulykke, at leddet i hans højre hånd stadig er noget stift.
”Godt nok ikke lige det allerbedste sted for en højrehåndet kok, men når man tænker på, hvad jeg var igennem sidste efterår, så klager jeg nu ikke,” smiler Henrik Kowalska, som ser frem til at blive forpagter på restauranten sammen med 42-årige Martin Møller. Sidstnævnte driver i forvejen selskabslokalerne Event & Gastronomi i Farsø, som også er mad ud af huset til selskaber samt firmaer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026