Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ifølge formanden for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard, er der fortsat masser af veje til at få mere arbejdskraft. Spørger man Fagbevægelsens Hovedorganisation mener de blandt andet, at arbejdsgiverne kunne ansætte flere indvandrere, holde bedre på seniorerne, hente udenlandsk arbejdskraft samt sætte flere medarbejdere op i tid.
En udmelding som Jan Vinther Laursen, der er direktør i restaurantkæden Bone’s og formand for HORESTA, bliver trist af at høre. Det skriver Berlingske.
”Det er dejligt, at der bliver taget hul på de her diskussioner om mangel på arbejdskraft, men det kunne være godt, hvis det sker på et oplyst grundlag. Det er ofte et frivilligt valg med nedsat tid. Hvis det ikke var tilfældet, ville det være deltidsstillingerne, som er svære at besætte, men det er det ikke,” siger Jan Vinther Laursen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Farvel til Jensens Bøfhus: Alle restauranter overtages af Bone's
08-11-2025
-
Bone’s vokser til 39 restauranter efter opkøb af Jensens Bøfhus
08-11-2025
-
Regeringen i nyt initiativ: Vil tvinge Airbnb til at dele data med myndigheder
08-11-2025
-
CNN fremhæver Tivoli som global julefavorit
08-11-2025
-
HORESTA debatindlæg: Turismepulje skal skabe resultater – ikke skrivebordsprojekter
08-11-2025
-
København vil indføre boligpatrulje mod ulovlig korttidsudlejning
08-11-2025
-
Nyborg Strand vil løfte næste generation med nyt elevinitiativ
08-11-2025
-
Norrlyst koncernen vil digitalisere branchen med prisdifferentiering og AI
08-11-2025